NASZE DOKONANIA OD 1995 ROKU
wtorek, 29 Wrzesień 2009 0:00
WAŻNE DATY DLA KLUBU R.C. Słupsk :
13 grudnia 1995 r. – Gunnar Fjellander – Prezydent Administrator na Polskę poinformował oficjalnie Klub Rotarian w Słupsku , że został on wpisany do Międzynarodowego Rejestru Klubów Rotariańskich.
24 lutego 1996 r. – pierwsze spotkanie polskich Klubów Rotarian w sprawie powołania samodzielnego dystryktu w Polsce.
4-5 maja 1996 r – CZARTER Klubu Rotary Słupsk
- 21 czerwca 1996 r. – Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku staje się oficjalną siedzibą naszego Klubu.
Według Konstytucji Rotariańskiej , Rotarianin powinien włączać się w pomoc,ofiarować społeczności lokalnej swój czas i pieniądze – uzyskane ze składek członkowskich , z organizacji balów i pikników charytatywnych oraz z darów sympatyków i osób popierających działania Rotary.
Od roku 1995 do czasów obecnych słupski Klub może poszczycić się wielokierunkowym działaniem na rzecz społeczności Słupska i okolic. Zaczęło się od pomocy przy założeniu i wyposażeniu noclegowni dla bezdomnych.
Dzięki pomocy finansowej Klubu – zbiory muzealne Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku wzbogaciły się o następujące eksponaty:
- grafika Stanisława Ignacego Witkiewicza-Witkacego
- akwarela Rafała Malczewskiego
- obraz Edwarda Dwurnika
- akwaforta Edmunda Piotrowicza
- eksponaty (naczynia) cynowe Słupskiej Kolekcji Wyrobów Cynowych
- mapa Pomorza Zachodniego z XVII w.
- łańcuch Słupskiego Bractwa Kurkowego (Strzeleckiego) z XIX w.
Słupski Klub Rotary uczestniczył w dofinansowaniu turnusu rehabilitacyjnego dla młodzieży niepełnosprawnej w Bukowinie Tatrzańskiej i Zawoi z którego skorzystały 44 osoby ze Słupska i okolic.Wsparł finansowo operację ortopedyczną 5-cio letniej słupszczanki z wielodzietnej rodziny. Dofinansowaliśmy wyjazd ze Słupska do Niemiec dla pacjentów-osób z zaburzeniami psychicznymi i upośledzeniem umysłowym ze Słupska.
Kilkuletnie inicjowanie różnych form ukazania słynnego słupszczanina Heinricha von Stephana – ojca światowej poczty , dzieki pomocy Słupskiego Klubu Rotary zostało uwieńczone sukcesem w postaci wmurowania tablicy pamiątkowej której sponsorem był także nasz Klub (zdjęcie)
Klub nasz był współorganizatorem balu charytatywnego „Głosu Słupskiego” z którego dochód przekazany został na zakup sprzętu medycznego dla Oddziału Chirurgii Dziecięcej słupskiego szpitala.Wyznając zasadę,że człowiek jest bogaty przez to co może dać innym słupscy Rotarianie uczestniczyli w większości zakupów sprzętu dla oddziałów słupskiego szpitala.
Klub nasz przekazał pomoc finansową dla Centrum Wolontariatu w Słupsku na realizację programu „Starszy brat – starsza siostra” wspierającego dziaci z rodzin zagrożonych patologią , z rodzin deficytu w systemie opieki, wychowania, pozytywnych wzorców w sposobie wyrażania uczuć i emocji.
Nasz Klub ufundował skrzypce dla młodej i utalentowanej skrzypaczki Anny Bony na których zagrała ona koncert w słupskim Teatrze Dramatycznym. Koncert pod nazwą „Rotary Miastu” połączony z przekazaniem skrzypiec uświetnili występami mistrz Konstanty Andrzej Kulka i Słupska Orkiestra Kameralna. Na „naszych”skrzypcach dziewczyna „wygrała” swoją maturę na szóstkę i zakwalifikowała się do Konkursu Eurowizji.
Klub wsparł finansowo zakup instrumentów dla Orkiestry Wojskowej Klubu Garnizonowego w Słupsku.
Dzięki wydatnej pomocy słupskich Rotarian Słupsk był reprezentowany na festiwalu teatralnym w Portugalii. Grupa mlodzieży z Teatru RONDO pokazała tam sztukę Mirona Białoszewskiego p.t. „Szłość samojedna”. Młodzi artyści podobali się tam na tyle ,że otrzymali zaproszenie Ministra Kultury Brazylii do odwiedzenia jego kraju a także zaproszenie na kolejny festiwal we Francji.
Pomoc finansową od słupskich Rotarian otrzymał również Słupski Ośrodek Kultury na cele organizacyjne centralnych spotkań laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
Od początku działania nasz Klub może poszczycić się pomocą na rzecz dzieci z najuboższych rodzin , z której to pomocy skorzystało już ponad 400 dzieciaków np. świetlica wiejska w Wolinii (gmina Główczyce)
Słupscy Rotarianie wsparli finansowo siedemnastoletnią lęborszczankę w leczeniu nowotworu przekazali także pieniądze na funkcjonowanie Domów Dziecka w Ustce i Wandzinie. Pomogli finansowo Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Słupsku.
Klub wdrożył oraz sponsoruje cykl pod nazwą „Niedzielne Salony Muzyczne” na Zamku Książąt Pomorskich – wydarzenie kulturalne które poprzez muzykę łączy pokolenia słupszczan i wzmacnia więzi emocjonalne z naszym rodzinnym miastem.
Dzięki kontaktom zagranicznym naszego Klubu kilku młodych słupszczan odbyło praktyki w serwisie VOLVO w Niemczech ucząc się tam języka i zawodu.
Podczas wizyty gubernatora Dystryktu w 2003 roku w salach Słupskiego Ratusza i w salach zamku Książąt Pomorskich omawialiśmy formy współpracy gospodarczej Polski i Ukrainy
Na 100-lecie Rotary International Klub nasz był współfundatorem występów młodych talentów reprezentujących różnorodną twórczość artystyczną oraz sponsorem festiwalu pod nazwą „Łagodne Spotkania Muzyczne”.
Wystąpili : Krzysztof Napiórkowskiz Krakowa-laureat festiwalu, Joanna Pilarska z Poznania-wokalistka bluesowa, grupa MIKROKLIMAT z Warszawy oraz słupszczanie Natalia Sikora i Paweł Lucewicz- przedstawiciele poezji śpiewanej.
Honorowym patronatem imprezę objął Prezydent Słupska – Maciej Kobyliński , również Rotarianin. Wspomogliśmy finansowo program artystyczny „Audycje Zielonej Półnutki”-koncerty edukacyjne z najpiękniejszą muzyką dla dzieci ze Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych ze Słupska i Damnicy prezentowane na scenie słupskiego teatru.
Klub nasz wypozażył pracownię komputerową w Liceum Ogólnokształcącym w Główczycach k/Słupska przeakazując 10 zestawów komputerowych wraz z oprogramowaniem.
Od kilku kat nasz Klub funduje nagrodę dla laureata „Estrady Młodych” na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz sponsoruje sam festiwal.
Słupski Klub Rotary ufundował także dwa stypendia dla zdolnych uczennic z niezamożnych rodzin Kasi Wrońskiej i Kamili Lewickiej z Gimnazjum Nr 2 w Słupsku. Objął także opieką drużynę kobiecą piłki ręcznej słupskiej „Słupii” gdy występowała w ekstraklasie w roku 2005.
Klub wspomagał w działalności charytatywnej i edukacyjno-wychowawczej księdza Jerzego Wyrzykowskiego z Duninowa , w organizacji obozów dla Polonii z Litwy i Białorusi. Sfinansowaliśmy także pobyt 19 dzieci z Białorusi nad polskim Bałtykiem dzięki nam dwoje młodych studentów ze Słupska wyjechało na stypendia do USA. Wspomagamy w działalności Towarzystwo im.Brata Alberta w Słupsku.
Klub udzielił pomocy finansowej Towarzystwu Przyjaciół Wilna i Groda ,która została przeznaczona na transport darów dla dzieci polskiego pochodzenia z Polskich Domów Dziecka.
Dofinansowaliśmy udział dzieci z Liceum Ogólnokształcącego w Ustce w III Międzynarodowym Festiwalu Pieśni i Tańca w Tallinie.
Klub nasz był wraz z Lęborskim Klubem Przedsiębiorców wspólorganizatorem Pikników w trakcie których zebrano pieniądze pozwalające na wysłanie ok. 50 dzieci na obóz harcerski do Szklanej Góry, zorganizowano szkolenie pływackie dla dzieci zakończone przyznaniem 30 kart pływackich a kilkoro dzieci wyjechało na obóz taneczny.