Rotary Club Słupsk

Program „zwalczmy otyłość”

poniedziałek, 18 Listopad 2013 15:19

Klub nasz odpowiedział na apel zespołu szkół ogólnokształcących nr.2 w Słupsku którzy byli organizatorami programu zwalczmy otyłość „Comenius” .

Otyli ludzie są w całej Europie, nawet we Włoszech, gdzie dominuje zdrowa dieta śródziemnomorska. Dzieje się tak, bo mieszkańcy Europy jedzą kalorycznie, a mało się ruszają.To wniosek końcowy poświęconego oty­łości międzynarodowego spotkania licealistów w II LO.

Spotkanie odbywało się w ramach projektu, finansowanego z grantu z unijnego programu Comenius. Przebiegało ono pod hasłem „Walczmy z otyłością. To nie nasze przeznaczenie”. Uczestniczyli w nim przedstawiciele szkół licealnych z dziesięciu krajów europejskich. Program będzie realizowany przez dwa lata, a zakończy go zjazd przedstawicieli uczestników w Turcji.

– Temat projektu został wybrany podczas spotkania organizacyjnego w Stuttgarcie. Jego uczestnicy uznali bowiem, że problemy z otyłością występują we wszystkich krajach, z których pochodzą nasi partnerzy. Dlatego uczniowie mogą na ten temat dyskutować i wymieniać się poglądami, przy okazji rozwijając swoją znajomość języka angielskiego – mówi Beata Szlom, koordynatorka projektu w II LO.

W ramach projektu przyjechało do Słupska 22 licealistów z Nowego Jiczyna w Czechach oraz Nareto we Włoszech. Uczniowie i ich wychowawcy przez dwa dni uczestniczyli w warsztatach. Pracowali w grupach, dyskutując o przyczynach, skutkach i sposobach zapobiegania otyłości. Na koniec w auliAkademii Pomorskiej omawiali swoje prezentacje. Wszyst­kie mówiły o tym, że trzeba jeść mniej kalorycznie – częściej, ale mniej i jednocześnie należy się znacznie więcej ruszać, aby spalać kalorie.

W trakcie pobytu w Słup­sku goście odwiedzili również Słowiński Park Narodowy i Ustkę. Mieli też czas na nieformalne rozmowy ze słupskimi licealistami i rodzinami, które ich gościły. W piątek uczestnicy spotkania wrócili do rodzinnych do­mów z certyfikatami potwierdzającymi udział w warsztatach. Na każdym z nich umieszczono logo zaprojektowane przez słupskich licealistów.
Kolejne spotkanie zaplanowano na wiosnę 2014 roku. Ma się odbyć w Nowym Jiczynie. Oprócz gospodarzy będą w nim uczestniczyć licealiści ze Słupska i Grecji.

Goście odwiedzili słupski ratusz.

« »
ROTARY KLUB SŁUPSK R.C. Nr 31179
76-200 Słupsk , ul.Dominikańska 5-9; tel: 0048 59 8430298 ; fax: 0048 59 8433218, e-mail: biuro@rotaryslupsk.pl
Konto bankowe: Alior Bank 36 2490 0005 0000 4500 7704 9255 , Regon: 770844820 , NIP:839-290-00-61.